Олійні фарби - це суміш пігменту зі сполучником.
До складу сполучного для олійних фарб входять: олія, восковий розчин - створює матовість (додають тільки до певних пігментів для плинності), природні смоли (даммара, мастікс) - впливають на збільшення яскравості фарб.
Добавки, які підвищують стійкість фарбового шару (скипидар, бальзам, мастікс)
Коли фарба наноситься на полотно, сполучне твердне, утворюючи на поверхні плівку, яка утримує частинки кольорового пігменту, не даючи йому «зсипатися» з поверхні.
Після пігментів, олія - найважливіша складова фарби. Від її якості і якості її обробки будуть напряму залежати характеристики готової фарби. Як правило, тільки великі комбінати, які мають високоточне і високопродуктивне обладнання, можуть робити якісне сполучне.
Для виробництва високохудожніх фарб використовуються лляна, макова, сафлорова, горіхова олія. Перевага цих масел в тому, що вони не жовтіють з часом і забезпечують високу світлостійкість фарби.
Чим нижчий рівень фарби, тим простіше його сполучне, тим менше його відбілюють і обробляють. Чим вищий рівень фарби, тим гарантованіший результат: олії саме стільки, скільки необхідно саме для цього пігменту, а отже при висиханні олії ми отримаємо міцне і стійке покриття з яскравих, насичених тонів.
Якщо при видавлюванні масляної фарби на палітру спочатку випливає олія, а потім фарба, це означає, що олія недостатньо пов'язана з пігментом, легко відділяється від нього вже в тубі. Така олія швидко поглинається грунтом, викликаючи при цьому пожухання фарбового шару.